Skip to main content

Biology AY21-22 Standing Committee Service

Executive Committee

Diane Alston, Department Head
Susannah French, Associate Department Head
Carol von Dohlen, Assistant Department Head & Co-Director Graduate Programs
Karen Kapheim, Co-Director Graduate Programs
Thayne Sweeten, Director Undergraduate Studies
Molly Womack, At-large Faculty Rep
Scott Bernhardt, At-large Faculty Rep
Nancy Kay Pierson, Administrative Supervisor (Ex Officio)

Business Services Committee

Diane Alston, Department Head
Susannah French, Associate Department Head
Carol von Dohlen, Assistant Department Head & Co-Director Graduate Programs
Mike Long, Business Manager
Metta Ray, Business Assistant
Joe Shope, IT Administrator
Nancy Kay Pierson, Administrative Supervisor

Safety Committee

Susannah French, Associate Department Head
Mitzi Christensen, Staff Rep
Macaley Nelson, Staff Rep
Carl Farley, PUBH Rep
Molly Womack, Faculty Rep
Sara Freeman, Faculty Rep
Claudia Ki, Student Rep

Diversity, Equity, and Inclusion Committee

Noelle Beckman, Chair
Al Savitzky, Faculty Rep
Karen Kapheim, Faculty Rep
Ricardo Ramirez, Faculty Rep
Carla Endres, Faculty Rep
Zach Gompert, Faculty Rep
Molly Womack, Faculty Rep
Sara Freeman, Faculty Rep
Macaley Nelson, Staff Rep
Claudia Ki, Student Rep
Mal Hagadorn, Student Rep
Jerry Schneider, Postdoc Rep

Curriculum and Assessment Committee

Thayne Sweeten, Director of Undergraduate Studies, Chair
Kim Sullivan, Former Chair
Greg Podgorski, College/ECP Rep
Becky Williams, Statewide Campus Rep
Lauren Lucas, Logan Campus Rep
Carl Farley, PUBH Rep
Nancy Kay Pierson, Administrative Supervisor & Support

Curriculum Committee Bio Math Working Group

Noelle Beckman
Norah Saarman
Scott Bernhardt
Dani Lawrence
Thayne Sweeten
Kim Sullivan

Honors Student Advisors

Brett Adams, term ends Dec 31, 2021
Jen Burbank
Sara Freeman, term begins Jan 1, 2022

Long-range Planning Committee

Frank Messina, Chair
Pre-tenure and pre-promoted faculty

Seminar Committee

Marion Murray, Chair
Erin Bobeck
Robert Schaeffer
Shana Geffeney
Caroline Long, Student Rep

Graduate Programs Committee

Carol von Dohlen, Co-Director
Karen Kapheim, Co-Director
Joe Wilson
Ricardo Ramirez
Skylar McDaniel, Student Rep

Undergraduate Scholarship Committee

Dani Lawrence, Ex Officio Advising Lead
Samuel Rivera, Ex Officio Advising Lead
Joe Shope, Ex Officio IT Lead
Thayne Sweeten, Director of Undergraduate Studies
Scott Bernhardt, Pre-health Rep
John Flores, PUBH Rep
Kevin Young, Statewide Rep
Frank Messina, Logan Campus Rep

USU Equity Hearing Council – Biology Reps

Mitzi Christensen, Staff Rep

USU Faculty Senate – Biology Reps

Lori Spears, Member
Jen Burbank, Alternate

Biology Ombudspersons Reps for the College of Science

James Pitts
Al Savitzky
Wayne Hatch

Open position

College of Science Awards Committee Rep

Lori Spears

College of Science Scholarship Committee Rep

Jessica Habashi

College of Science Curriculum Committee Rep

Kim Sullivan

College of Science 'Science Unwrapped' Committee Rep

Kim Sullivan